Inhoud van de studierichting

De studierichting Decor, etalage en publiciteit is een praktijkgerichte opleiding in de 3e graad (5e en 6e leerjaar) binnen het studiedomein Kunst en Creatie (Design in Level X). Deze richting binnen de arbeidsmarktfinaliteit bereidt je voor op een creatieve en technische loopbaan in de wereld van decorbouw, etalagevormgeving en visuele publiciteit.

Ben jij creatief en werk je graag met je handen? Heb je oog voor esthetiek en vind je het boeiend om ruimtes, etalages en publiciteitsmaterialen vorm te geven? Dan is deze opleiding iets voor jou.

Je leert werken met verschillende materialen en technieken om visueel aantrekkelijke presentaties te ontwerpen. Daarnaast ontwikkel je vaardigheden in publiciteitsvormgeving, zoals druktechnieken, lettering en digitale beeldbewerking.

In deze studierichting staan creatief inzicht, technische vaardigheden en ruimtelijk ontwerp centraal. Je werkt aan opdrachten die nauw aansluiten bij de praktijk, zodat je een stevige basis legt om na je studies direct aan de slag te gaan in de sector.

De studierichting Decor, etalage en publiciteit behoort tot de arbeidsmarktfinaliteit binnen het studiedomein Kunst en Creatie (Design in Level X). Dit betekent dat de opleiding sterk praktijkgericht is en je voorbereidt op een job in de sector van decoratie, etalagevormgeving en visuele communicatie.

Tijdens de 3e graad (5e en 6e leerjaar) ontwikkel je zowel technische als creatieve vaardigheden om functionele en esthetische presentaties te realiseren.

Je leert werken met diverse materialen en technieken om decoratieve en commerciële concepten te ontwerpen en uit te voeren. Daarnaast leer je hoe je ruimtes en etalages aantrekkelijk vormgeeft en publiciteitsmateriaal ontwerpt dat visueel en communicatief sterk is.

Na het succesvol afronden van deze opleiding behaal je een diploma secundair onderwijs met onderwijskwalificatie 3 (OK3). Dit bevestigt dat je klaar bent om onmiddellijk te starten op de arbeidsmarkt of je verder te specialiseren in een bijkomende opleiding.


Wat leer je in Decor, etalage en publiciteit?

  • Werken in teamverband met aandacht voor samenwerking
  • Kwaliteitsbewust handelen en afwerken volgens normen
  • Materialen en technieken toepassen voor decor‑ en etalageontwerpen
  • Grafische en visuele vormgeving gebruiken voor publiciteit
  • Ruimtelijke en visuele concepten ontwikkelen

De studierichting Decor, etalage en publiciteit combineert een brede basisvorming met een praktijkgericht specifiek gedeelte. Zo ontwikkel je zowel algemene vaardigheden als technische expertise.

Basisvorming

  • Levensbeschouwing
  • Lichamelijke opvoeding
  • Nederlands en Engels
  • Project Algemene Vakken (PAV)

Deze basisvakken ondersteunen je professionele ontwikkeling én je functioneren in het dagelijkse leven.

Specifiek gedeelte

  • Designlab – creatief ontwerpen en materiaalgebruik
  • Sign & Typo lab – lettering en grafische vormgeving
  • VIMlab – experimenteren met materialen en technieken
  • Atelier publiciteit design – reclame en promotiecampagnes
  • Atelier ruimtelijk design – etalages en decors vormgeven
  • Stage – praktijkervaring in een echte werkomgeving

Decor, etalage en publiciteit onderscheidt zich van andere studierichtingen door zijn creatieve en vormgevende focus binnen de arbeidsmarktfinaliteit.

Decor, etalage en publiciteit vs. Printmedia

Waar Decor, etalage en publiciteit focust op ruimtelijke en visuele communicatie, richt Printmedia zich meer op technische productie en printprocessen.

Ten opzichte van andere studiedomeinen

In vergelijking met richtingen binnen STEM, Economie en Organisatie of Maatschappij en Welzijn ligt hier de nadruk op vormgeving, creativiteit en visuele impact.

Wat behaal je na het 6e jaar arbeidsmarktfinaliteit (BSO)?

  • Diploma secundair onderwijs – OK3
  • Beroepskwalificatie: Commercieel ruimtelijk vormgever

Met OK3 kan je niet rechtstreeks instromen in een professionele of academische bachelor. Een graduaatsopleiding starten kan wel.

Mogelijkheden na het 6e jaar

  • Decorbouwer
  • Etalage- en winkelinrichter
  • Signmaker
  • Publiciteitsmedewerker
  • 7e specialisatiejaar (Print & Sign Operator)
  • Graduaatsopleiding (Interieurvormgeving, Grafische Media, …)

Deze richting is geschikt voor leerlingen die creatief, praktisch en visueel ingesteld zijn.

  • Graag met hun handen werken
  • Ruimtelijk inzicht hebben
  • Nauwkeurig en kwaliteitsbewust werken
  • Interesse hebben in publiciteit en presentatie

Creatieve vaardigheden

  • Ontwerpen van decoratieve en commerciële presentaties
  • Werken met kleur, compositie en typografie

Technische vaardigheden

  • Decor- en etalagebouw
  • Signmaking en grafische vormgeving
  • Digitale en manuele druktechnieken

Professionele vaardigheden

  • Werken in teamverband
  • Plannen en uitvoeren van opdrachten
  • Ontwerpen presenteren aan opdrachtgevers

Lessentabel

Vak 5DDEP 6DDEP
Algemeen gedeelte
Levensbeschouwing22
Lichamelijke opvoeding22
Nederlands11
Engels22
PAV77
Specifiek gedeelte
Designlab66
Sign & typo lab22
VIMlab22
Atelier publicitair design53
Atelier ruimtelijk design53
Stageblokstage4
Totaal 34 34

Veelgestelde vragen (FAQ) over Decor, etalage en publiciteit

Wat is de studierichting Decor, etalage en publiciteit in de 3e graad? klik

Deze richting in de 3e graad arbeidsmarktfinaliteit bereidt je voor op een job in decorbouw, etalagevormgeving en publiciteitsontwerp.

Je leert werken met verschillende materialen en technieken om visuele presentaties te creëren voor commerciële en artistieke toepassingen.

Welke vakken krijg ik in Decor, etalage en publiciteit? klik

Je volgt een combinatie van basisvorming en specifieke vakken.

  • Designlab – creatieve conceptontwikkeling
  • Sign & Typo lab – belettering en visuele communicatie
  • VIMlab – experimenteren met materialen en technieken
  • Atelier publicitair & ruimtelijk design – etalages en decorstukken
  • Stage (6e jaar) – werken in een echte professionele omgeving
Wat kan ik na het afstuderen in de 3e graad doen? klik
  • Rechtstreeks aan het werk als decorbouwer, etalagevormgever, signmaker of publiciteitsmedewerker
  • Een 7e specialisatiejaar volgen (zoals Print en Sign Operator)
  • Rechtstreeks instromen in een graduaatsopleiding
  • Een 7e voorbereidend jaar volgen voor hoger onderwijs
Heb ik een diploma secundair onderwijs na deze richting? klik

Ja. Na het afronden van de 3e graad Decor, etalage en publiciteit behaal je een diploma secundair onderwijs met onderwijskwalificatie niveau 3 (OK3).

Dit geeft je toegang tot de arbeidsmarkt, een 7e specialisatiejaar of een graduaatsopleiding.

Scroll naar boven